10 yıl içinde 200 bin hemşire istihdamı hedefleniyor

AK Parti Kayseri Milletvekili Dr. İsmail Tamer, Hemşireler Haftası, nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye’de 400 bin sağlık çalışanı arasında 175 binini hemşire ve ebelerin oluşturduğunu açıkladı. Tamer, 2023 yılı hedefi çerçevesinde istihdam edilecek hemşire sayısının 200 bin olacağını söyledi.

Milletvekili Dr. İsmail Tamer, yaptığı açıklamada, hemşirelik mesleğinin ancak insan sevgisiyle dolu şefkatle ve sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslek olduğuna dikkat çekti. Tamer, şu ifadelere yer verdi: “Onlar her türlü olumsuz şart ve koşullarda, maddi manevi zorluklarda, özveri sabır ve anlayışlarıyla toplumsal beklentilerin yüksek olduğu sağlık sistemlerinin asli unsurlarındandır. Şüphesiz yardıma en çok ihtiyaç duyup çaresiz olduğumuz anlar sağlık problemleri baş göstermektedir. Bu sağlık problemlerinde insanlar tıbbi bir kuruluşa başvurmalarından ayrılmalarına kadar bütün süreçlerde yine değerli hemşirelerimiz yer almaktadır. Hastanın hep yanında olan ihtiyaçlarına cevap verip bilgilendiren, fertlerin iyileşmesindeki harekete geçirici dinamik güç olarak onlar, dil, din, ırk ayrımı olmaksızın fert, aile ve topluma sağlığını kazandırmak için çalışırlar. Hekim arkadaşlarımızın en yakın çalışma arkadaşları ve sağ kolları olan hemşirelerimiz bütün sağlık bölümlerinde özveriyle görevlerini ifa eden sağlık alanındaki önemli bir kuvvettir.”

*50 bin hemşire açığını 3 yılda kapatacağız

Genel sağlık sisteminde 400 bin sağlık çalışanımız içinde 175 bin kişisini hemşire ve ebenin olduğunu anlatan Tamer, “2023 yılı hedefi çerçevesinde ise 200 bin hemşire istihdamı planlamaktayız. Hükümetimiz ve sağlık bakanlığımız olarak Mesleğin icrasında karşılaşılan mesele ve sıkıntıları bertaraf etmek ve onlara görevlerini ifa edecekleri uygun zemini hazırlamanın gayreti içindedir. Bu doğrultuda desteklerimizin ve iyileştirmelerimizin devam etmekte olduğunu bildirmek isterim. Bu vesileyle tüm hemşire kardeşlerimin ‘Dünya Hemşireler Günü ve Hemşireler Haftası’nı en kalbi duygularımla kutluyor başarı, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.” dedi.

1 Reply to “10 yıl içinde 200 bin hemşire istihdamı hedefleniyor”

  1. mehmet dedi ki:

    mehmet.seyitoğlu.yş.43.by.179.kg.79.½.40.rapor.var.daha.çalişt.şuhan.işsızım.işariyorum.cok meğdur.kal.perşan.lutfen.yardımcio.olun cp.05393045122

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top